Sesje relaksacyjne
Treningi relaksacyjne
technikami Schultza i Jacobsona
Napięcie i stres towarzyszą nam każdego dnia. Narażenie na takie emocje wpływa niekorzystnie nie tylko na nasz stan psychiczny, ale również fizyczny, wywołując różnego rodzaju dokuczliwe objawy psychosomatyczne. Każdego dnia powinniśmy znajdować chwilę na to, by wyciszyć swój organizm i uwolnić się od nadmiaru stresu. Przydatnym narzędziem okazują się techniki relaksacyjne. Do najpopularniejszych technik relaksacyjnych należy trening autogenny Schulza oraz trening progresywny Jacobsona. Są to treningi, których skuteczność została udowodniona naukowo.
Trening relaksacji wpływa pozytywnie na różne obszary naszego funkcjonowania. Oto niektóre z nich:
- osiąganie stanu wyciszenia, odprężenia, głębokiego odpoczynku,
- zwiększenie odporności immunologicznej organizmu,
- efektywniejsze regulowanie emocji,
- obniżenie lęku czy niepokoju,
- poprawa samopoczucia,
- zmniejszenie napięcia mięśniowego,
- dolegliwości bólowe mogą ulec zmniejszeniu lub zniwelowaniu,
- lepsza koncentracja, pamięć, kreatywność i procesy uczenia się,
- większy kontakt z własnym ciałem,
- nauka pozytywnego stosunku do siebie,
- rozwój osobisty – będziesz w stanie samodzielnie stosować techniki relaksacji.
Kąpiele relaksacyjne
w dźwiękach mis i gongów
Już w starożytnej Grecji używano wibracji płynących z dźwięków do leczenia min niestrawności i zaburzeń psychicznych. Wierzono, że gra na niektórych instrumentach oczyszcza duszę.
Dźwięk jest falą, a nasze ciało zbudowane jest w dużej mierze z wody. Woda to też fala. Komórki naszego ciała i nasze fale mózgowe dostrajają się do fal dźwiękowych.
Badania naukowe wykazały że wibracje płynące z instrumentów potrafią głęboko zrelaksować, wyciszyć, wprowadzić w stan medytacyjny, obniżyć ciśnienie krwi. Koncert relaksacyjny (tzw. kąpiel w dźwiękach) jest doskonałym sposobem na poprawę samopoczucia, uziemienie, wyciszenie, zatrzymanie natłoku pędzących myśli. Dźwięki podczas takiej kąpieli płyną swobodnie bez konkretnego rytmu. W zależności od intencji prowadzącego może być spokojna, relaksująca, wyciszająca lub energetyczna, pobudzająca. Na poziomie psychicznym dźwięki mogą działać kojąco, relaksująco, pozwalają na chwilę oderwać się od rzeczywistości, pomagają w uwalnianiu zastałych emocji. Na poziomie fizycznym wibracje emitowane przez instrumenty przenikają całe ciało docierając do układu nerwowego powodując harmonię. Wibracje odczuwane są w całym ciele. Masują ciał, wspomagają pracę narządów i regenerują je.